• تاریخچه ورزش پینت بال ( شکل گیری و ابداع مارکر پینت بال و توپ پینت بال )
    ورزش پینت بال برای اولین بار در صحبت های دوستانه چارلزگارین و هایل نویل متولد شد. در سال ۱۹۸۱ یکی از دوستان مشترک این دو نفر که از ایده اولیه این افراد آگاهی داشت در یک کاتالوگ ابزار کشاورزی به نوعی وسیله پرتاب کننده توپ های ژلاتینی پر از رنگ برخورد نمود. این وسیله کد پیستول Nel Spot ۰۷ نام داشت و کاملاً شبیه یک اسلحه کمری بوده با استفاده از انرژی گاز Co۲ متراکم در یک کپسول کوچک ، توپ هایی از جنس ژلاتین راکه پر از رنگ مایع بود را به فاصله ای صدمتری پرتاب می نمود. کشاورزان و دامداران از این وسیله جهت علامتگذاری درختانی که باید هرس می شد و دامها از فاصله دور استفاده می کردند. اولین بازی پینت بال در سال ۱۹۸۱ در نیوهاپ شایر بین ۱۲ نفر دوست برگزار شد. در این اولین بازی پینت بال هر فرد هزینه خرید پیستول فل اسپات ۰۷ و Nellson Pellets (گلوله های رنگ) خود را پرداخت. بازی پینت بال در زمینی به مساحت ۱۰ جریب انجام شد. ۱۲ پرچم در نقاط مختلف زمین قرار داده شد. برنده بازی پینت بال فردی بود که تعدادی بیشتری پرچم را جمع آوری کرده بود. فرد برنده اولین بازی پینت بال یک کشاورز بود که موفق شده بود تمام ۱۲ پرچم را جمع آوری کند. جالب آنکه وی هیچ پینت بالی را از مارکر پینت بال خود شلیک نکرده بود و هیچ پینت بالی نیز به سمت وی شلیک نشده بود. در تمام طول مدت بازی پینت بال هیچکس وی را ندیده بود. در طی گذشت حدود ۲۵ سال از اولین بازی پینت بال این ورزش با سرعت بسیار زیادی در جهان گسترش یافته است و در حال حاضر در بیشتر کشورهای جهان برگزار می شود. تنها در کشور ایالات متحده آمریکا حدود ۱۱ میلیون نفر به شکل رسمی به انجام این بازی مشغول اند. ورزش پینت بال براساس آمار منتشره توسط موسسه “American Sports Data” در سال ۲۰۰۴ یکی از کم خطر ترین ورزش ها می باشد در حال حاضر این ورزش چهارمین Extoeme Sport از نظر تعداد علاقمند می باشد سالانه حدود ۸۰۰ هزار مارکرپینت بال و ۹ میلیارد عدد توپ پینت بال در جهان فروخته می شود در حا ل حاضر در جهان کارخانجات متعددی مانند Dye ، gt و غیره به امر تولید البسه و تجهیزات پینت بال مربوط به این ورزش مشغول اند. مسابقات پینت بال متعددی هر ساله در دنیا برگزار می شود

  • پینت بال ایکس ری اولین برند پینت بال ساخت ایران است. ایکس ری و پوشش بازار پینت‌بال ایران و خاورمیانه
    برند ایکس ری اولین برند پینت‌بال تولید ملی است. پینت‌بال ایکس ری با هدف رقابت با تولیدکننگان پینت‌بال در عرصه بین المللی و ارایه کیفیت مطلوب ، آزمایش های مختلفی را در موسسات کنترل کیفیت بین المللی گذرانده است و تا اکنون توانسته است شاخص ها مطلوبی را در این زمینه کسب نماید. استفاده از بهترین مواد اولیه با درجه های دارویی و عدم استفاده از افزودنی های غیرمجاز ، نشانگر اصل کیفیت برتر در خط مشی تولید ایکس ری می باشد. پینت بال ایکس ری با هدف پوشش بازار مصرف کنندگان پینت‌بال در میان کشورهای اسلامی ، برای اولین بار در دنیا موفق به تولید و ثبت پینت‌بال حلال گردید که نشان دهنده تولید پینت‌بال با مواد اولیه حلال می باشد. باشگاه پینت‌بال جوان ، باشگاه پینت‌بال برج میلاد ، باشگاه پینت‌بال ماتریکس ، باشگاه پینت‌بال چیتگر ، باشگاه پینت‌بال طلاییه ، باشگاه آکادمی پینت‌بال کرمان ، باشگاه پینت‌بال ، باشگاه پینت‌بال دستگردی ، باشگاه پینت‌بال شکارچی ، باشگاه پینت‌بال شهاب ، باشگاه پینت‌بال صادقی ، باشگاه پینت‌بال اسنایپر ، باشگاه پینت‌بال داتیس ، باشگاه پینت‌بال هرمس ، باشگاه پینت‌بال هرمس ، باشگاه پینت‌بال ساحل از پینت‌بال ایکس ری استفاده می کنند. پینت‌بال ایکس ری در اولین مراحل عرضه عمومی در میان باشگاه های پینت‌بال توانست با کمک و راهنمایی روزافزون بازیکنان پینت‌بال و پیشرفت کیفی بیش از پیش خود جایگاه مناسبی در میان علاقه مندان بازی پینت‌بال و بازیکنان پینت‌بال پیدا کند و قسمت بزرگی از سهم بازار توپ پینت‌بال را خود اختصاص دهد. پینت‌بال ایکس ری با طرح ابتکاری توزیع رایگان پینت‌بال در سراسر کشور ، فروش های ویژه توپ پینت‌بال به مناسبت ها مختلف ، برگزاری مسابقات پینت‌بال ، اسپانسری مسابقات پینت‌بال و سایر خدمات باعث کاهش قیمت تمام شده برای باشگاه های پینت‌بال گردید و توانست نقش موثری در جهت ترویج ورزش پینت‌بال در کشور داشته باشد.  چاپ        ارسال به دوست

ایمنی در ورزش پینت‌بال با استفاده از تجهیزات پینت‌بال ( مارکر پینت‌بال ، توپ پینت‌بال ، کلاه و ماسک پینت‌بال ، لباس پینت‌بال )
ورزش پینت‌بال ایمن و بی خطر

ورزش پینت‌بال با استفاده از تجهیزات پینت‌بال استاندارد ( مارکر پینت‌بال ، توپ پینت‌بال ، کلاه و ماسک پینت‌بال ، لباس پینت‌بال ) و بکارگیری و رعایت آیین نامه ها بسیار ایمن است.

ورزش پینت‌بال با استفاده از تجهیزات پینت‌بال استاندارد ( مارکر پینت‌بال ، توپ پینت‌بال ، کلاه و ماسک پینت‌بال ، لباس پینت‌بال ) و بکارگیری و رعایت آیین نامه ها بسیار ایمن است. کلاه پینت‌بال (یا ماسک برای محافظت از صورت و چشم‌ها)، پوشش گردنی و جلیقه ضخیم نقاط حساس بدن را در مقابل برخورد توپ پینت‌بال محافظت می‌کند. هر بازیکن پینت‌بال علاوه‌ بر اینکه موظف است از لباس فرم نسبتا ضخیم و دستکش استفاده کند، می‌تواند از باشگاهی که در آن پینت‌بال بازی می‌کند تقاضای زانوبند پینت‌بال و آرنج‌بند پینت‌بال نیز کند.
مادامی‌که بازیکن پینت‌بال در زمین بازی و محیط مجاز تیراندازی حضور دارد باید از لباس‌ها و پوشش‌های ایمنی مخصوص پینت‌بال استفاده کند. نتایج شرکت‌های بیمه‌ای نشان می‌دهد ورزش پینت‌بال از گلف ، تنیس ، شنا و بسیاری از ورزش‌های مرسوم دیگر دنیا بی‌خطرتر است. همچنین داور
پینت‌بال در زمین بازی ، مسوولان ایمنی و قوانین بازی پینت‌بال هستند. هرگونه برخورد فیزیکی در طول بازی پینت‌بال ممنوع است و بازیکن خاطی از بازی اخراج می‌شود و حتی امکان اخراج و محرومیت کلی از بازی پینت‌بال را نیز در پی دارد.
چیدمان موانع و سنگرها برای پناه گرفتن پشت‌ آنها در زمین بازی پینت‌بال می‌تواند به نسبت نوع سناریو متفاوت باشد. زمین می‌تواند شامل بسیاری از موانع طبیعی یا مصنوعی باشد که می‌توان آنها را به صورت یک محیط خاص جنگلی یا شهری درآورد یا حتی می‌تواند شامل محتوایی تاریخی باشد. میدان‌های کوچک‌تر مانند زمین‌های مسابقات پینت‌بال می‌تواند شامل موانع و سنگرهایی به صورت باد کردنی باشند.
در حال حاضر ورزش پینت‌بال در بسیاری از کشور‌های جهان برای ورزیده کردن رسته‌های پیاده نیروهای نظامی و انتظامی به کار گرفته می‌شود و نیروهای مخصوص و یگان‌های ویژه نیروی انتظامی از آن در جهت تقویت پرسنل و تصحیح اشکالات موجود در طرح‌های عملیاتی مانند رهایی گروگان و مقابله با جنایتکاران استفاده می‌کنند. این کار موجب می‌شود پرسنل مربوطه همانند یک عملیات واقعی در معرض ترشح هورمون آدرنالین و استرس‌های ناشی از عملیات فشرده قرار گرفته و با کنترل اعصاب و تقویت قوای تصمیم‌گیری روش‌های موثرتری را در عملیات واقعی به کار گیرند.


٠٨:٤٩ - 1393/08/05    /    شماره : ٩    /    تعداد نمایش : ١٩٥١