• تاریخچه ورزش پینت بال ( شکل گیری و ابداع مارکر پینت بال و توپ پینت بال )
    ورزش پینت بال برای اولین بار در صحبت های دوستانه چارلزگارین و هایل نویل متولد شد. در سال ۱۹۸۱ یکی از دوستان مشترک این دو نفر که از ایده اولیه این افراد آگاهی داشت در یک کاتالوگ ابزار کشاورزی به نوعی وسیله پرتاب کننده توپ های ژلاتینی پر از رنگ برخورد نمود. این وسیله کد پیستول Nel Spot ۰۷ نام داشت و کاملاً شبیه یک اسلحه کمری بوده با استفاده از انرژی گاز Co۲ متراکم در یک کپسول کوچک ، توپ هایی از جنس ژلاتین راکه پر از رنگ مایع بود را به فاصله ای صدمتری پرتاب می نمود. کشاورزان و دامداران از این وسیله جهت علامتگذاری درختانی که باید هرس می شد و دامها از فاصله دور استفاده می کردند. اولین بازی پینت بال در سال ۱۹۸۱ در نیوهاپ شایر بین ۱۲ نفر دوست برگزار شد. در این اولین بازی پینت بال هر فرد هزینه خرید پیستول فل اسپات ۰۷ و Nellson Pellets (گلوله های رنگ) خود را پرداخت. بازی پینت بال در زمینی به مساحت ۱۰ جریب انجام شد. ۱۲ پرچم در نقاط مختلف زمین قرار داده شد. برنده بازی پینت بال فردی بود که تعدادی بیشتری پرچم را جمع آوری کرده بود. فرد برنده اولین بازی پینت بال یک کشاورز بود که موفق شده بود تمام ۱۲ پرچم را جمع آوری کند. جالب آنکه وی هیچ پینت بالی را از مارکر پینت بال خود شلیک نکرده بود و هیچ پینت بالی نیز به سمت وی شلیک نشده بود. در تمام طول مدت بازی پینت بال هیچکس وی را ندیده بود. در طی گذشت حدود ۲۵ سال از اولین بازی پینت بال این ورزش با سرعت بسیار زیادی در جهان گسترش یافته است و در حال حاضر در بیشتر کشورهای جهان برگزار می شود. تنها در کشور ایالات متحده آمریکا حدود ۱۱ میلیون نفر به شکل رسمی به انجام این بازی مشغول اند. ورزش پینت بال براساس آمار منتشره توسط موسسه “American Sports Data” در سال ۲۰۰۴ یکی از کم خطر ترین ورزش ها می باشد در حال حاضر این ورزش چهارمین Extoeme Sport از نظر تعداد علاقمند می باشد سالانه حدود ۸۰۰ هزار مارکرپینت بال و ۹ میلیارد عدد توپ پینت بال در جهان فروخته می شود در حا ل حاضر در جهان کارخانجات متعددی مانند Dye ، gt و غیره به امر تولید البسه و تجهیزات پینت بال مربوط به این ورزش مشغول اند. مسابقات پینت بال متعددی هر ساله در دنیا برگزار می شود

  • پینت بال ایکس ری اولین برند پینت بال ساخت ایران است. ایکس ری و پوشش بازار پینت‌بال ایران و خاورمیانه
    برند ایکس ری اولین برند پینت‌بال تولید ملی است. پینت‌بال ایکس ری با هدف رقابت با تولیدکننگان پینت‌بال در عرصه بین المللی و ارایه کیفیت مطلوب ، آزمایش های مختلفی را در موسسات کنترل کیفیت بین المللی گذرانده است و تا اکنون توانسته است شاخص ها مطلوبی را در این زمینه کسب نماید. استفاده از بهترین مواد اولیه با درجه های دارویی و عدم استفاده از افزودنی های غیرمجاز ، نشانگر اصل کیفیت برتر در خط مشی تولید ایکس ری می باشد. پینت بال ایکس ری با هدف پوشش بازار مصرف کنندگان پینت‌بال در میان کشورهای اسلامی ، برای اولین بار در دنیا موفق به تولید و ثبت پینت‌بال حلال گردید که نشان دهنده تولید پینت‌بال با مواد اولیه حلال می باشد. باشگاه پینت‌بال جوان ، باشگاه پینت‌بال برج میلاد ، باشگاه پینت‌بال ماتریکس ، باشگاه پینت‌بال چیتگر ، باشگاه پینت‌بال طلاییه ، باشگاه آکادمی پینت‌بال کرمان ، باشگاه پینت‌بال ، باشگاه پینت‌بال دستگردی ، باشگاه پینت‌بال شکارچی ، باشگاه پینت‌بال شهاب ، باشگاه پینت‌بال صادقی ، باشگاه پینت‌بال اسنایپر ، باشگاه پینت‌بال داتیس ، باشگاه پینت‌بال هرمس ، باشگاه پینت‌بال هرمس ، باشگاه پینت‌بال ساحل از پینت‌بال ایکس ری استفاده می کنند. پینت‌بال ایکس ری در اولین مراحل عرضه عمومی در میان باشگاه های پینت‌بال توانست با کمک و راهنمایی روزافزون بازیکنان پینت‌بال و پیشرفت کیفی بیش از پیش خود جایگاه مناسبی در میان علاقه مندان بازی پینت‌بال و بازیکنان پینت‌بال پیدا کند و قسمت بزرگی از سهم بازار توپ پینت‌بال را خود اختصاص دهد. پینت‌بال ایکس ری با طرح ابتکاری توزیع رایگان پینت‌بال در سراسر کشور ، فروش های ویژه توپ پینت‌بال به مناسبت ها مختلف ، برگزاری مسابقات پینت‌بال ، اسپانسری مسابقات پینت‌بال و سایر خدمات باعث کاهش قیمت تمام شده برای باشگاه های پینت‌بال گردید و توانست نقش موثری در جهت ترویج ورزش پینت‌بال در کشور داشته باشد.  چاپ        ارسال به دوست

بازی پینت بال,ورزش پینت بال,داوران پینت بال لباس پینت بال,سناریو پینت بال,بازیکنان پینت بال,ماسک پینت بال
پینت بال چیست ؟

پينت بال ( paint ball ) در لغت از دو كلمه پينت به معنی رنگ و بال به معنی توپ تشكيل شده است .

پينت بال ( paint ball ) در لغت از دو كلمه پينت به معنی رنگ و بال به معنی توپ تشكيل شده است.

در مدت زمان كوتاه 15 سال پينت بال يكی از مهيج ترين تفريحات خارج از خانه شناخته شده است. پینت بال در بيش از  40 كشور در ميان ميليون ها زن و مرد در هر رده سنی و عقيده رايج است. همچنين خانه دارها يا دانش آموزان ،حرفه ای ها و باز نشسته ها ، تمامی بازيكنان در عشق به بازی و روحيه مبارزه طلبی مشترك هستند.
پينت بال ( paint ball ) در لغت از دو كلمه پينت به معنی رنگ و بال به معنی توپ تشكيل شده است ورزشی است تيمی ، كه در مسابقات رسمی با حضور دو تيم انجام می گيرد و هدف از آن تصاحب پرچم آويخته شده در انتهای زمين و انتقال آن به قرارگاه مركزی تيم پینت بال خودی است هر تيم شامل پنج ، هفت يا ده نفر بازيكن پینت بال است كه هر كدام از آنها مجهز به مارکر ويژه ای به نام نشانه رو ، توپ های رنگی و تجهيزات پینت بال ديگری نظير ماسک پینت بال ، دستكش پینت بال ، پوشش گردن پینت بال ، لباس پینت بال ، كفش پینت بال می باشند و در حين بازی پینت بال با استفاده از از نشانه رو و شليك توپ پینت بال نسبت به حذف بازيكنان تيم پینت بال حريف و رسيدن به هدف كه همان فتح پرچم است اقدام می كنند. البته در مسابقات غير رسمی پینت بال ممكن است اهداف مختلفی طراحی شده و بازی پینت بال شود و اين همان انعطاف موجود در بازی پینت بال و عامل ايجاد هيجان در ورزش پينت بال است.
ورزش پينت بال در زمين مخصوص و با ويژگی های خاص كه مشتمل بر انواع مختلف موانع ، سنگرها و جان پناه می باشد انجام میگيرد و دارای سناريو های بسيار زيادی است كه با توافق طرفين بازی می توان آن را انجام داد. روش امتياز دهی بازی نيز با توجه به نوع سناريوی انتخابی و حتی تعداد نفرات شركت كننده در بازی متفاوت است و در بازی های غير رسمی می تواند كاملا توافقی انجام گيرد. ورزش پينت بال در افزايش قابليت های جسمانی ، چابكی ، انعطاف ، تعادل ، هماهنگی ، استقامت ، سرعت و همچنين ويژگی های روحی و روانی بسيار مثمر ثمر بوده و به تائيد بسياری از كارشناسان امر ورزش از بسياری از رشته های ورزشی مناسب تر می باشد. پينت بال از نظر سطح هيجان در رده بالای جدول ورزش های مهيج قرار دارد. و از نظر تنوع در نوع و شرايط بازی بی نظير است. پينت بال را می توان حداقل دو نفره و حداكثر با دو تيم پانصد نفره بازی كرد. هم چنين چند گروه در يك زمين ، و همزمان می توانند به رقابت با هم بپردازد ، ولی مسابقات رسمی فقط با دو تيم پینت بال پنج ، هفت يا ده نفره انجام می گيرد. در بازی اصلی هر تيم پینت بال دارای جايگاه اختصاصی پرچم تيم ، و نيز بازوبند رنگی و لباس متحد الشكل تيم خود می باشد.
با اعلام شروع بازی توسط داوران
پینت‌بال ، هر تيم بر اساس سناریو و تاكتيك از قبل طراحی شده اقدام  به پيشروی می كند و سعی در رسيدن به جايگاه اختصاصی تيم حريف و به تسخير در آوردن پرچم تيم مقابل نموده و نسبت به برگشت سريع همراه با پرچم تسخير شده به جايگاه خود اقدام می نمايد. بديهی است اين رقابت ، دو طرفه بوده و هر تيمی كه بتواند پرچم را بدون هدف قرار گرفتن به جايگاه اختصاصی خود بياورد ، برنده بازی پینت بال محسوب می گردد ، حتی اگر يك نفر نيز هدف قرار نگرفته باشد می تواند اين كار را كرده و برنده مسابقه پینت بال شود ، در حاليكه حتی يكی از بازيكنان تيم پینت بال مقابل مورد هدف و اصابت توپ پینت بال قرار نگرفته باشند.
نكته بسيار مهم در ورزش پر هيجان پینت بال كه در هيچ ورزش گروهی ديگر ديده نمی شود ، پرورش فكری و روحی بازيكنان است ، به گونه ای كه نهايت روحيه همكاری ، فرماندهی و فرمان پذيری گروهی ، مشاركت در طراحی و توجيه سناريو
پینت‌بال ، تاكتيك و استراتژی گروهی در اين ورزش مشهود است و بر خلاف ورزش های ديگر كه اساساً بازيكنان در ضمن كار گروهی بيشتر به مطرح نمودن خود می پردازد ، در پينت بال بازيكنان با درك فرهنگ ايثار و از خود گذشتگی با به خطر انداختن و حذف خود ، فقط به پيروزی و افتخار گروه می انديشند. پينت بال را می توان با سناريوهای بسيار گوناگون و متنوع بازی نمود. در هر يك از سناريوها نكات برجسته تاكتيك پینت بال وجود دارد كه بازيكنان با تفكر و تمرين بيشتر اين نكات راخواهد يافت.


١٣:١٧ - 1393/08/15    /    شماره : ٢٢    /    تعداد نمایش : ٢٣١٢