• تاریخچه ورزش پینت بال ( شکل گیری و ابداع مارکر پینت بال و توپ پینت بال )
    ورزش پینت بال برای اولین بار در صحبت های دوستانه چارلزگارین و هایل نویل متولد شد. در سال ۱۹۸۱ یکی از دوستان مشترک این دو نفر که از ایده اولیه این افراد آگاهی داشت در یک کاتالوگ ابزار کشاورزی به نوعی وسیله پرتاب کننده توپ های ژلاتینی پر از رنگ برخورد نمود. این وسیله کد پیستول Nel Spot ۰۷ نام داشت و کاملاً شبیه یک اسلحه کمری بوده با استفاده از انرژی گاز Co۲ متراکم در یک کپسول کوچک ، توپ هایی از جنس ژلاتین راکه پر از رنگ مایع بود را به فاصله ای صدمتری پرتاب می نمود. کشاورزان و دامداران از این وسیله جهت علامتگذاری درختانی که باید هرس می شد و دامها از فاصله دور استفاده می کردند. اولین بازی پینت بال در سال ۱۹۸۱ در نیوهاپ شایر بین ۱۲ نفر دوست برگزار شد. در این اولین بازی پینت بال هر فرد هزینه خرید پیستول فل اسپات ۰۷ و Nellson Pellets (گلوله های رنگ) خود را پرداخت. بازی پینت بال در زمینی به مساحت ۱۰ جریب انجام شد. ۱۲ پرچم در نقاط مختلف زمین قرار داده شد. برنده بازی پینت بال فردی بود که تعدادی بیشتری پرچم را جمع آوری کرده بود. فرد برنده اولین بازی پینت بال یک کشاورز بود که موفق شده بود تمام ۱۲ پرچم را جمع آوری کند. جالب آنکه وی هیچ پینت بالی را از مارکر پینت بال خود شلیک نکرده بود و هیچ پینت بالی نیز به سمت وی شلیک نشده بود. در تمام طول مدت بازی پینت بال هیچکس وی را ندیده بود. در طی گذشت حدود ۲۵ سال از اولین بازی پینت بال این ورزش با سرعت بسیار زیادی در جهان گسترش یافته است و در حال حاضر در بیشتر کشورهای جهان برگزار می شود. تنها در کشور ایالات متحده آمریکا حدود ۱۱ میلیون نفر به شکل رسمی به انجام این بازی مشغول اند. ورزش پینت بال براساس آمار منتشره توسط موسسه “American Sports Data” در سال ۲۰۰۴ یکی از کم خطر ترین ورزش ها می باشد در حال حاضر این ورزش چهارمین Extoeme Sport از نظر تعداد علاقمند می باشد سالانه حدود ۸۰۰ هزار مارکرپینت بال و ۹ میلیارد عدد توپ پینت بال در جهان فروخته می شود در حا ل حاضر در جهان کارخانجات متعددی مانند Dye ، gt و غیره به امر تولید البسه و تجهیزات پینت بال مربوط به این ورزش مشغول اند. مسابقات پینت بال متعددی هر ساله در دنیا برگزار می شود

  • پینت بال ایکس ری اولین برند پینت بال ساخت ایران است. ایکس ری و پوشش بازار پینت‌بال ایران و خاورمیانه
    برند ایکس ری اولین برند پینت‌بال تولید ملی است. پینت‌بال ایکس ری با هدف رقابت با تولیدکننگان پینت‌بال در عرصه بین المللی و ارایه کیفیت مطلوب ، آزمایش های مختلفی را در موسسات کنترل کیفیت بین المللی گذرانده است و تا اکنون توانسته است شاخص ها مطلوبی را در این زمینه کسب نماید. استفاده از بهترین مواد اولیه با درجه های دارویی و عدم استفاده از افزودنی های غیرمجاز ، نشانگر اصل کیفیت برتر در خط مشی تولید ایکس ری می باشد. پینت بال ایکس ری با هدف پوشش بازار مصرف کنندگان پینت‌بال در میان کشورهای اسلامی ، برای اولین بار در دنیا موفق به تولید و ثبت پینت‌بال حلال گردید که نشان دهنده تولید پینت‌بال با مواد اولیه حلال می باشد. باشگاه پینت‌بال جوان ، باشگاه پینت‌بال برج میلاد ، باشگاه پینت‌بال ماتریکس ، باشگاه پینت‌بال چیتگر ، باشگاه پینت‌بال طلاییه ، باشگاه آکادمی پینت‌بال کرمان ، باشگاه پینت‌بال ، باشگاه پینت‌بال دستگردی ، باشگاه پینت‌بال شکارچی ، باشگاه پینت‌بال شهاب ، باشگاه پینت‌بال صادقی ، باشگاه پینت‌بال اسنایپر ، باشگاه پینت‌بال داتیس ، باشگاه پینت‌بال هرمس ، باشگاه پینت‌بال هرمس ، باشگاه پینت‌بال ساحل از پینت‌بال ایکس ری استفاده می کنند. پینت‌بال ایکس ری در اولین مراحل عرضه عمومی در میان باشگاه های پینت‌بال توانست با کمک و راهنمایی روزافزون بازیکنان پینت‌بال و پیشرفت کیفی بیش از پیش خود جایگاه مناسبی در میان علاقه مندان بازی پینت‌بال و بازیکنان پینت‌بال پیدا کند و قسمت بزرگی از سهم بازار توپ پینت‌بال را خود اختصاص دهد. پینت‌بال ایکس ری با طرح ابتکاری توزیع رایگان پینت‌بال در سراسر کشور ، فروش های ویژه توپ پینت‌بال به مناسبت ها مختلف ، برگزاری مسابقات پینت‌بال ، اسپانسری مسابقات پینت‌بال و سایر خدمات باعث کاهش قیمت تمام شده برای باشگاه های پینت‌بال گردید و توانست نقش موثری در جهت ترویج ورزش پینت‌بال در کشور داشته باشد.  چاپ        ارسال به دوست

سناریو پینت‌بال فرمانده ، سناریو پینت‌بال تسلیم ، سناریو پینت‌بال تجسس ، سناریو پینت‌بال تسخیر پرچم ، سناریو پینت‌بال دوئل
سناریو پینت‌بال ، نقشه یا داستان ورزش پینت‌بال

سناریو پینت‌بال فرمانده ، سناریو پینت‌بال تسلیم ، سناریو پینت‌بال تجسس ، سناریو پینت‌بال تسخیر پرچم ، سناریو پینت‌بال دوئل

سناریو پینت‌بال ، نقشه یا داستانی است که ورزش پینت‌بال براساس آن انجام می شود و خط‌ مشی بازی در زمین پینت‌بال به وسیله آن مشخص می‌شود و در بازی ها و مسابقات پینت‌بال از بهره می برند. سناریوهای پینت‌بال عبارتند از : سناریو پینت‌بال فرمانده ، سناریو پینت‌بال تسخیر پرچم ، سناریو سرعتی پینت‌بال دفاع از دژ ، سناریو پینت‌بال تسلیم ، سناریو پینت‌بال بیست توپ ، سناریو پینت‌بال حمله به یگان جلودار ، سناریو پینت‌بال مبارزه تن به تن (دوئل) ، سناریو پینت‌بال ویرانگر ، سناریو پینت‌بال شکار آهو ، سناریو پینت‌بال تجسس ، سناریو پینت‌بال جنگ کلاسیک ، سناریو پینت‌بال اسرای جنگی ، سناریو پینت‌بال جبران شکست اولیه ، سناریو پینت‌بال آتش‌بار ، سناریو پینت‌بال تجدید قوا ، سناریو پینت‌بال غنایم جنگی ، سناریو پینت‌بال رهایی گروگان ، سناریو پینت‌بال خیانت ، سناریو پینت‌بال برچسب زدن ، سناریو پینت‌بال غایب شدنک ، سناریو پینت‌بال حمل مجروحین وسناریو پینت‌بال تک تیرانداز اشاره کرد. هدف و نحوه اجرای برخی از سناریوهای پینت‌بال در ادامه تشریح می‌شود.

سناریو پینت‌بال فتح پرچم : هدف آوردن پرچم تیم پینت‌بال مقابل به قلعه خودی یا حذف تیم مقابل است. در این سناریو هر یک از دو تیم پینت‌بال یک پرچم و یک مقر دارند و هر تیم باید پرچم تیم مقابل را برداشته و به مقر خود منتقل کند.

سناریو پینت‌بال پرچم وسط : موضوع بازی پینت‌بال بازگرداندن پرچم وسط به قلعه خودی یا حذف تیم پینت‌بال مقابل است؛ در این سناریو هر تیم پینت‌بال دارای یک قلعه بدون پرچم است و یک پرچم در وسط خط مستقیم میان دو قلعه است که باید هر تیم آن را گرفته و به قلعه تیم مقابل ببرد.

سناریو پینت‌بال روباه و شکارچی : هدف حذف تیم پینت‌بال مقابل است؛ در این سناریو دو تیم پینت‌بال روباه و شکارچی وجود دارد. در آغاز بازی چند دقیقه وقت برای شروع و جایگیری به تیم روباه داده می‌شود. سپس شکارچیان باید روباه‌ها را شکار کنند.

سناریو پینت‌بال تک‌تیرانداز : هدف حذف تیم پینت‌بال مقابل است؛ در این سناریو یک یا دو تک‌تیرانداز وجود دارد. هر کدام از تک‌تیراندازها ۱۰۰ توپ پینت‌بال دارند. هر کس که بتواند آن ها را مورد هدف قرار دهد ۱۰ توپ پینت‌بال می‌گیرد.

سناریو پینت‌بال انتقام : در این سناریو ۳۰ دقیقه وقت بازی پینت‌بال در نظر گرفته می‌شود و تمام بازیکنان پینت‌بال به تیم‌های سه نفره تقسیم می‌شوند. هر تیم با اختلاف پنج دقیقه بدون شلیک توپ پینت‌بال وارد زمین می‌شود. بعد از تمام شدن تیم‌ها بازی شروع می‌شود. تیمی برنده است که زنده بماند. هر گاه یکی از بازیکنان پینت‌بال حذف شود به محل ورودی می‌رود و در موقعی که دو نفر در محل ورودی باشند به‌عنوان یک تیم جدید وارد زمین می‌شوند.

سناریو پینت‌بال شکار تخم‌مرغ : هدف حذف دیگر بازیکنان پینت‌بال است؛ در این سناریو هیچ تیمی وجود ندارد. هر نفر به‌طور مستقل عمل می‌کند. هیچ‌یک از بازیکنان در ابتدا توپ پینت‌بال ندارند و در داخل زمین پینت‌بال چندین تخم‌مرغ حاوی تعدادی توپ پینت بال وجود دارد. هرکس می‌تواند تخم‌مرغ‌ها را پیدا کرده سپس دیگران را حذف کند.

سناریو پینت‌بال فرمانده : هدف حذف بازیکن یا تیم پینت‌بال است. هر یک از دو تیم یک نفر را به‌عنوان فرمانده انتخاب می‌کنند و پوشش فرماندهان باید از بقیه متفاوت باشد. بازیکنان باید مواظب فرمانده یا هر چیزی باشند. یکی از دو مورد زیر باعث برد تیم می‌شود؛ یا باید فرمانده خود را از قرارگاه خودی تا قرارگاه تیم مقابل اسکورت کنید یا فرمانده تیم مقابل را حذف کنید.

سناریو پینت‌بال چهار پرچم : هدف بازگرداندن پرچم مورد نظر به قرارگاه خودی است؛ چهار تیم پینت‌بال هر کدام یک پرچم دارند و محل قرار‌گیری پرچم‌ها باید به شکل یک مربع باشد که بین آنها فاصله مناسبی باشد. داور دارای چهار کارت مشابه با نام‌های یک، دو، سه و چهار است که هر یک نماد یکی از پرچم‌هاست. داور به هر تیم پینت‌بال یک کارت می‌دهد و تیم‌های دیگر نباید کارت تیم دیگر را بدانند. سپس هر چهار تیم در محل خود قرار می‌گیرند و بازی شروع می‌شود. هر تیمی باید پرچم مربوط با شماره کارت مرتبط را بردارد و در هر قرارگاه باید یک داور یا بوق برای اعلام پایان بازی پینت‌بال موجود باشد.

سناریو پینت‌بال دفاع از قلعه : هدف حذف تیم است؛ یکی از دو تیم پینت‌بال از یک قلعه یا ساختمان محافظت می‌کند و تیم دیگر باید آن تیم را حذف کند.

سناریو پینت‌بال سپر آهنی : هدف حذف بازیکن یا فتح پرچم است؛ دو تیم حریف باید یکدیگر را حذف یا پرچم را به قلعه خود برگردانند. موضوع جدا‌کننده این بازی از بازی‌های دیگر این است که هر بازیکن یک سپر دارد و اگر تیر به سپر برخورد کند بازیکن حذف نمی‌شود اما اگر سپر چندین بار مورد اصابت قرار بگیرد و رنگی شود بازیکن باید سپر را کنار گذاشته و بدون سپر به بازی ادامه دهد.

سناریو پینت‌بال جنگ کلاسیک : هدف حذف یا فتح پرچم است؛ موضوعی که جنگ کلاسیک را متمایز می‌سازد این است که بازیکنان ‌پینت‌بال هاپر یا مخزن توپ پینت‌بال ندارند و باید توپ های پینت‌بال را تک‌تک در مارکر قرار دهند.

سناریو پینت‌بال رئیس‌جمهور : هدف حذف رئیس‌جمهور است؛ یک بازی چهار نفره که در آن یک نفر به‌عنوان رئیس‌جمهور لباسی متمایز می‌پوشد وبدون مارکرپینت‌بال وارد بازی می‌شود. یک نفر به‌عنوان تک‌تیرانداز باید رئیس‌جمهور را حذف کند. دو نفر دیگر محافظان رئیس‌جمهور هستند که باید از رئیس‌جمهور محافظت کنند و تک‌تیرانداز را حذف کنند. بازی با حذف رئیس‌جمهور یا تک‌تیرانداز تمام می‌شود.

سناریو پینت‌بال بلک جک : هدف حذف بازیکن یا فتح پرچم است؛ این سناریو همان بازی ساده پینت‌بال است با این تفاوت که هر بازیکن فقط ۲۱ توپ پینت‌بال دارد.

سناریو پینت‌بال بازی ادامه‌دار : هدف حمل پرچم به طرف دیگر زمین پینت‌بال است؛ این سناریو روی یک جاده طویل بازی می‌شود و هر دو تیم از یک طرف جاده بازی را آغاز می‌کنند. یک پرچم در مرکز جاده قرار دارد. مهم این است که پرچم نباید از جاده خارج شود. اگر بازیکنی که حامل پرچم است نیاز به پناه گرفتن داشته باشد باید پرچم را روی جاده انداخته و سپس به کنار رفته و پناه بگیرد.

سناریو پینت‌بال خودکشی : هدف به دست آوردن بیشترین پرچم است؛ در این سناریو هر بازیکن پینت‌بال به‌طور مستقل عمل می‌کند و باید بیشترین تعداد پرچم را در طول ۳۰ دقیقه به دست بیاورد. اگر بیشتر از پنج بازیکن پینت‌بال در زمین باشند باید دو پرچم کمتر وجود داشته باشد و اگر کمتر از پنج بازیکن در زمین باشند باید دو پرچم بیشتر وجود داشته باشد.

سناریو پینت‌بال معما : هدف حل کردن معما یا حذف تیم است. به‌طور معمول به دو تیم پینت‌بال تقسیم می‌شوند. در روز قبل از بازی یک نفر بی‌طرف به زمین رفته و سه نقشه ساده از زمین پینت‌بال می‌کشد. او باید محل‌های مشخص زمین را تعیین کند (مانند سنگ‌ها، درخت‌ها و...). از هر کدام یک کپی تهیه می‌کند و در مجموع شش نقشه داریم. سپس قسمت‌هایی را در دو بطری با رنگ جداگانه قرار می‌دهد. هر کدام برای یک تیم و آنها را در محل مشخص در زمین قرار می‌دهد همچنین در هر بطری نقشه‌های بعدی برای پیدا کردن قسمت‌های بعدی معماست. آخرین محل مشخص فقط یک قوطی دارد و فقط یک قسمت معما در آن است. اولین تیمی که پازل را حل کند برنده است.

سناریو پینت‌بال حاکم تپه : هدف حذف تیم مقابل است؛ یک تیم از بالای تپه بازی را شروع می‌کند و نسبت به تیم پینت‌بال دیگر در پایین تپه برتری دارد، تیمی که در بالای تپه است باید به‌طور دستی توپ ها را در مارکر پینت‌بال قرار دهد. و بازیکنان تیم پینت‌بال در پایین تپه هر کدام ۳۰ توپ پینت‌بال دارند اما می‌توانند از ‌هاپر استفاده کنند. هدف برای تیم پایین، رسیدن یکی از بازیکنان به بالای تپه قبل از حذف کامل تیم است و باید تمام تیم بالای تپه را حذف کنند. بازیکنان پینت‌بال بالای تپه باید از این کار جلو‌گیری کنند.

سناریو پینت‌بال سوپرمن : هدف حذف تیم است. در سناریوی سوپرمن یک نفر ترجیحا با جلیقه ضدگلوله و مارکر پینت‌بال ۵ دقیقه وقت دارد تا هر کجا که می‌خواهد برود. سپس بقیه بازیکنان سعی در حذف سوپرمن دارند که تنها راه حذف سوپرمن تسخیر و نگه‌داشتن پرچم او برای مدت زمان معلوم است.

سناریو پینت‌بال گروگان : هدف حذف تیم یا نجات گروگان است. یک تیم پینت‌با به‌ عنوان گروگان گیر از یک قلعه که در آن یک نفر بدون مارکرپینت‌بال به‌عنوان گروگان نگه‌ داشته می‌شود باید محافظت کند. گروگان گیرها نمی‌توانند قلعه را ترک کنند و باید تیم دیگر به‌عنوان نیروی اطلاعاتی یا پلیس برای نجات گروگان عمل کنند. گروگان گیر ها حق شلیک به گروگان را ندارند، همچنین تیم پینت‌بال مقابل برای نجات گروگان باید او را لمس کرده و سپس او آزاد حساب می‌شود. گروه نجات در صورتی برنده است که گروگان را آزاد یا گروگان گیرها را حذف کند و تیم پینت‌بال گروگان گیر در صورتی برنده است که گروه پینت‌بال نجات را حذف کند یا گروگان توسط گروه نجات مورد اصابت توپ پینت‌بال قرار بگیرد.

سناریو پینت‌بال غارتگر : هدف حذف تیم است. این سناریو با تقسیم افراد به دو تیم که تعداد یکی، دو برابر دیگری است شروع می‌شود. تیم پینت‌بال با افراد کمتر، غارتگر و تیم با افراد بیشتر کاروان است. هر گاه یکی از غارتگران مورد اصابت توپ پینت‌بال قرار بگیرد حذف می‌شود و هر گاه یکی از کاروانیان مورد اصابت توپ پینت‌بال قرار بگیرد غارتگر می‌شود. تیمی که تا آخر باقی بماند برنده است.

سناریو پینت‌بال پرچم‌فروشی : هدف تسخیر تمام پرچم‌هاست. هر بازیکن پینت‌بال با یک پرچم روی بدن و دو پرچم روی محل در نظر گرفته شده برای شروع، بازی را شروع می‌کند. هر بازیکن برای خودش بازی می‌کند و باید بازیکنان پینت‌بال دیگر را مورد هدف قرار داده و سعی در تسخیر پرچم آنها داشته باشد. وقتی بازیکن مورد اصابت توپ پینت‌بال قرار بگیرد باید پرچم خود را به شخصی که او را هدف قرار داده بدهد و مجددا به محل شروع بازی برگشته و بازی خود را دوباره شروع کند. وقتی بازیکنی دیگر پرچمی برایش باقی نماند باید بازی را ترک کند. وقتی بازیکنی که دارای تعداد زیادی پرچم است مورد هدف قرار می‌گیرد باید تمام پرچم‌های خود را به بازیکن هدف قراردهنده بدهد. بازیکنی که تمام پرچم‌ها را دارد برنده بازی است.

سناریو پینت‌بال کشتارگاه : هدف حذف تیم است. دو تیم در این سناریو با هم بازی می‌کنند. یک تیم بدون مارکرپینت‌بال است و تیم دیگر به تعداد دلخواه می‌تواندتوپ پینت‌بال تهیه کند. تیم غیرمسلح سعی می‌کند تا با حداقل تعداد یار حذف شده، خود را به طرف دیگر میدان پینت‌بال برساند. تیم پینت‌بال مسلح باید خود را در سر راه تیم پینت‌بال غیرمسلح قرار داده و از عبور آنها جلوگیری کند. هرگاه که تیم غیرمسلح بتواند خود را به طرف دیگر زمین برساند یا کاملا حذف شود، تیم‌ها جا را عوض می‌کنند. در این سناریو باید تعداد بازیکنان هر دو تیم با هم برابر باشند.

سناریو پینت‌بال صندلی : هدف مورد اصابت توپ پینت‌بال قرار نگرفتن است. یک صندلی در میان زمین قرار دارد. هر بازیکنی که بتواند قبل از حذف شدن روی صندلی بنشیند برنده است. البته بازیکنان باید بازی را از کناره‌های زمین آغاز کنند.

سناریو پینت‌بال گلادیاتور : هدف حذف یا انجام کار پیش‌بینی شده است. یک بازیکن پینت‌بال به‌عنوان شلیک‌کننده انتخاب می‌شود و محلی بالاتر را برای خود انتخاب می‌کند. بقیه بازیکنان باید در طول زمین بدوند و فقط شلیک‌کننده مارکرپینت‌بال دارد. بازیکنان فقط می‌توانند به موازات شلیک‌کننده حرکت کنند و شلیک‌کننده فقط می‌تواند از مارکرپینت‌بال نیمه اتوماتیک استفاده کند. هر بازیکنی که بتواند بدون مورد اصابت توپ پینت‌بال قرار گرفتن به طرف دیگر زمین برسد برنده شده و شلیک‌کننده بعدی می‌شود.

سناریو پینت‌بال دوئل : این سناریو یک دوئل برای دو نفر است. هر بازیکن دو توپ پینت‌بال دارد؛ یکی در مارکرپینت‌بال و دیگری در جیب. بازیکنان پشت به پشت یکدیگر می‌ایستند. بین ۱۰ تا ۱۵ قدم از یکدیگر فاصله می‌گیرند (از قبل مشخص می‌کنند) و سپس در یک لحظه برگشته و به هم شلیک می‌کنند.

سناریو پینت‌بال امدادگر : دو تیم با تعداد بازیکن مساوی در این سناریو بازی می‌کنند و برای هر ۵ بازیکن یک امدادگر لازم است. امدادگر با پوشیدن لباس جداگانه یا بازوبند یا کلاه از بقیه متمایز می‌شود. امدادگر احتیاجی به حمل مارکر و تجهیزات پینت‌بال ندارد. وقتی بازی شروع می‌شود هر تیم باید تیم دیگر را حذف کند. هرکس که مورد اصابت توپ پینت‌بال قرار می‌گیرد در محل خود باقی مانده و تقاضای یک امدادگر می‌کند. امدادگر یک بازوبند به دور بازوی او می‌بندد و رنگ را از روی لباس پینت‌بال او پاک می‌کند و او می‌تواند به بازی برگردد. هرکس فقط دوبار می‌تواند به بازی برگردد و اگر امدادگر مورد هدف توپ پینت‌بال قرار بگیرد نمی‌تواند به بازی برگردد.

سناریو پینت‌بال کلکسیونر : هدف فتح پرچم است. هر تیم شامل ۱۰ نفر و هر تیم دارای یک قلعه است. ۳۰ پرچم وجود دارد و بازی از دو انتهای زمین شروع می‌شود. وقتی اولین شیپور به صدا درآمد هر تیم باید به دو دسته تقسیم شود؛ یک دسته به سمت محل پرچم‌ها حرکت کرده و شروع به جمع‌آوری پرچم‌ها می‌کند. ۲ دقیقه بعد مجددا شیپور به صدا در می‌آید و بقیه به دنبال پرچم‌ها می‌روند. هر بازیکنی که مورد هدف توپ پینت‌بال قرار بگیرد باید پرچم را در محل انداخته و به محل شروع بازی برگردد. در این سناریو هیچ محدودیتی برای مورد اصابت توپ پینت‌بال قرار گرفتن وجود ندارد. تیمی برنده است که سریع‌تر ۳۰ پرچم را جمع‌آوری کند.


٠٩:٤٦ - 1393/08/08    /    شماره : ١٠    /    تعداد نمایش : ٢٨٧٩